Tuhle informaci vám v žádný kuchařce neřeknou, tak ji prosím mějte na paměti a někam na viditelné místo, tedy ideálně ne za uši, si ji zapište. Základní ingrediencí většiny pokrmů inspirovaných marockou kuchyní je důkladná hydratace, kvalitní běžecký boty a několikatýdenní příprava s olympijskými trenéry vytrvalostního běhu. Budete je potřebovat, až se rozhodnete doběhnout si do krámu pro druhou nejdůležitější ingredienci – harissu.
Harissa je ostrá kořenící pasta z různých druhů papriček a na severu Afriky se podává snad s každým jídlem. Mám podezření, že si tam někdy dávají i harissu s harissou. Frajeři si ji dokážou udělat doma sami. Frajeři, co mají sklerózu, nebo se jim do toho nechce, zase budou víc fit a můžou tvrdit, že jejich pokrm obsahuje záporné kalorie, protože energetický příjem je mnohem menší, než kolik vydáte, než najdete krám, kde prodávají harissu. Uděláte si pěkný vyhlídkový maraton po okolí (nezapomeňte se přitom hydratovat), přičemž najdete zhruba sedmnáct obchodů, kde harissu nemají. Pak se zdevastovaně upocení a uběhaní vrátíte domů a zjistíte, že jste si vlastně harissu udělali s předstihem, protože jste ji v sedmnácti nejbližších obchodech marně sháněli už minule.
Poté, co se proberete z bezvědomí po mohutném facepalmu nerezovou pánví, můžete přistoupit k samotnému vaření. To zabere něco kolem půlhodinky, maximálně 45 minut. Čas odhaduju podle toho, že jsem včera přišla v 6 odpoledne z práce s nákupem a v 7:15 jsem už lezla dolů ze štaflí, že hotovo a nafoceno.
Taky mě nebaví zdlouhavý okecávky foodblogerů, než se dostanou k tomu vlastnímu receptu, a zpravidla je přeskakuju, ale tady bych ještě chtěla trochu okecat víno, které je na recept potřeba. Bílé víno na vaření čehokoliv se hodí zpravidla suché. Sama používám nealkoholické sladké a peklo mě zatím nepohltilo, takže to asi jde taky. Kdybyste byli v rozpacích, co potom s tím vínem dál, já vím, že nebudete, ale kdyby náááhodou, tak si ho nechte stranou ještě na cibulačku a domácí paštiky. A asi to nebudete chtít slyšet, ale vína se prodávají i v malých asi čtvrtlitrový lahvičkách, což je ideální přesně na jedno vaření beze zbytků. Ovšem zase nikdo neříká, že si těch lahviček nemůžete omylem koupit pět.
Běžecké kuře z jednoho hrnce inspirované marockou kuchyní
Ingredience
- 1 středně velká cibule
- 1 cuketa
- 1 plechovka naložené cizrny nebo tak hrnek vařené cizrny
- 2 kuřecí prsa (s kůží nebo bez, podle preferencí)
- mletý kmín
- mleté nové koření
- sůl
- pepř
- 2 lžíce olivového oleje
- 3 lžíce červeného vinného octa
- harissa
- 140 g rajského protlaku
- 200 ml bílého vína
- velká hrst cherry rajčat
- Na ozdobení zakysanou smetanu, čerstvý tymián a koriandr nebo petržel. Podle toho, co nesnášíte míň
Příprava
- Cibuli a cuketu nakrájejte na přiměřeně silná půlkolečka, cizrnu sceďte a propláchněte.
- Kuře z obou stran osolte, opepřete a vydatně zasypte kmínem a novým kořením. Holky na Buzzfeedu říkaly, že koření na kuřeti není nikdy dost, tak se toho nebojte.
- Na prudkém ohni rozpalte hlubokou pánev, do ní šplouchněte dávku olivového oleje a vložte kuřecí prsa.
- Až se zespodu začne dělat křupavá hnědá kůrka, kuře otočte a smažte i z druhé strany. Krátce předtím, než se vytvoří kůrka i na druhé straně, do pánve vhoďte nakrájenou cibuli a nechte spolu s ní kuře dojít.
- Prsa na chvíli z pánve vyjměte stranou a dno pánve štědře zakápněte červeným vinným octem, odhadem taky 4 polévkové lžíce, aby se rozpustily přípečky. Do omáčky to uvolní parádní chuť.
- Přidejte rajský protlak, dvě lžičky harissy, pokud máte domácí, tak dávkujte podle svého uvážení a pálivosti, přilijte víno a všem promíchejte.
- Stáhněte plamen tak na třetinu, přidejte cuketu a cizrnu, do toho vložte maso a vše nechte přiklopené 10 minut probublávat. Poté přidejte rajčata a koriandr podle chuti a nechte bublat dalších 10 minut.
- V případě potřeby můžete směs podlévat vínem nebo vodou, jestli už vám víno mezitím někam zmizelo.
- Nakonec vše ozdobte tymiánem, koriandrem nebo petrželí a zakysanou smetanou. Výsledný pokrm by měl mít lehce pálivou a díky koření příjemně zemitou chuť.